A hulladékkeletkezés megelőzése, illetve a keletkező hulladékok mennyiségének és veszélyességének csökkentése
A hulladékképződés megelőzése, valamint a keletkezett hulladék mennyiségének és veszélyességének csökkentése érdekében előnyben kell részesíteni:
A megelőzés lényegében két stratégiai részből áll:
A megelőzés szorosan összefügg a termékekkel, illetve azok tulajdonságaival. A hulladéknak a termelés szintjén történő minimalizálása értelemszerűen magában foglalja a termék környezeti hatásainak figyelembe vételét a teljes életciklusa alatt.
A cél az, hogy a termékek gyártásukkal, használatukkal és felhasználásuk után hulladékként a lehető legkisebb mértékben járuljanak hozzá a környezet terheléséhez, illetőleg szennyezéséhez. Ez a folyamat természetesen kiterjed a fogyasztási szférára (a fogyasztókra) mint hulladékokat előállítókra is, annak ellenére, hogy a hulladék keletkezésének megelőzése döntően termelői feladat (lásd: termékintegrált környezetvédelem, alább).
Ez a munka (a megelőzés) olyan kérdéskörök kidolgozására irányul, mint a környezetbarát termékek, illetve a hosszú élettartamú termékek alkalmazása, a termékek használati értékét megőrző javító-karbantartó munka szorgalmazása, a csomagolóanyag-felhasználás redukálása (stb.).
A technológia keretében megvalósuló hulladékkeletkezés-megelőzés végeredményben a hulladékszegény vagy tiszta technológiák kifejlesztését és alkalmazását jelenti, de magába foglalja mindazokat az üzem- és termelésszervezési módszereket is, amelyek anyag-, illetve energia-megtakarítást, valamint kevesebb, kevésbé veszélyes hulladékok kibocsátását eredményezik.
A preventív jellegű hulladékgazdálkodás tehát értelemszerűen szoros kapcsolatban van a gyártmány- és gyártásfejlesztéssel, valamint a korszerű termelésszervezéssel és termelésirányítással.
A hulladékkeletkezés megelőzése a termelő szervezeteken túl feladatot jelent a fogyasztók és az államigazgatás számára is. A megelőzéssel kapcsolatos feladatok áttekintése a következőkben összegezhető.
1. A termelés és értékesítés folyamatábanTermelésintegrált környezetvédelem
- hulladékszegény eljárások alkalmazása
- üzemen belüli visszaforgatás megvalósítása
Termékintegrált környezetvédelem
- a hasznosítható anyagok beépítése a termékekbe
- a termékek élettartamának növelése
- több célra hasznosítható termékek előállítása
- többféle csomagolóanyag alkalmazásának elkerülése
- kritikus elárusító (értékesített termékkel szemben)
- környezettudatos fogyasztó, vásárló
- visszavitel az eladónak
- vásárlás helyett csere
- részvétel az elhasznált anyagok, eszközök gyűjtésében
3. Az állam feladatai
- jogi, műszaki szabályozás
- koordináció
- a termelés – értékesítés – fogyasztás – hulladékkezelés ellenőrzése:
- termelési technológiák és
- termékek engedélyezése, szabványosítása
- pénzügyi feltételek megteremtése
- külföldi államokkal történő egyeztetés.
Valamennyi esetben kulcsszerepet tölt be az állami szabályozás, amelynek valamennyi, a hulladékkeletkezés megelőzését eredményező megoldás alkalmazását ösztönöznie kell.