KUTATÓK ÉJSZAKÁJA 2019-ben is!

 

 

 

Tervezett programok:

 

 

C épület

 

 

C épület / CA113-as előadóterem / Megnyitó

13:45 / Megnyitó / Dr. Kovács Zoltán, általános rektorhelyettes

 

C épület / Aula

14:00-19:00 / Interaktív eszközkiállítás, kipróbálható eszközök és kísérletek: „kioltogatós” logikai játék / Heki kutya / napelemes modell rendszer / bizalom-inga / célbalövés / forgómozgás / fénytani eszközök és érdekes kísérletek

14:00-20:00 / Dr. Stonawski Tamás fizikatanár, festőművész „Képes Fizika” című kiállítása

14:30-19:30-ig tól (folyamatosan) / Térképészeti és tájékozódási gyakorlatok az egyetem területén / Bácskainé dr. Pristyák Erika

14:30-19:30-ig tól (folyamatosan) / Társadalomföldrajzi és turisztikai kvíz / Dr. Lenkey Gábor, Dr. Tömöri Mihály  

14:30-19:30-ig tól (folyamatosan) / Ásvány- és kőzettani bemutató, / Dr. Vass Róbert

14:30-19:30-ig tól (folyamatosan) /Talajok és üledékek szemcseösszetételének meghatározása szitarázó gép segítségével / Dr. Vass Róbert

 

C épület mögötti udvar

19:00-21:00/ Csillagászati távcsöves bemutató (derült idő esetén)

 

C épület CA 113-as előadóterem

Szervezők: NyE Műszaki és Agrártudományi Intézet, Fizika Tanszéki Csoport, TIT Jurányi Lajos Egyesülete, ELFT SzSzB megyei Csoportja

14:00 / Fizika show / Dr. Beszeda Imre

15:00 / A belső égés múltja, jelene, jövője / Balla Csaba

16:00 / Tudomány vagy fikció? Mire elég a fantázia a tudományban? / Marjai Zsolt

17:00 / Erővonalak a fizikában és a festészetben / Dr. Stonawski Tamás

18:00 / Kémia show / Sarka Lajos, Kapitány Sándor (Környezettudományi Intézet)

 

C épület / CA112-es előadóterem

Kutatók éjszakája programok a duális képzés jegyében” / szervező: Műszaki és Agrártudományi Intézet

Interaktív előadások

15:00 / A duális képzés szerepe a mérnökképzésben / Oktatói és hallgatói gyakorlati tapasztalatok a duális rendszerű gépészmérnök képzés területén / Dr. Szigeti Ferenc főiskolai tanár

15:30 / A 3D nyomtatás alkalmazásai a Nyíregyházi Egyetemen / Dr. Dezső Gergely főiskolai tanár

16:00 / „Növényekkel a klímaváltozás és a környezetszennyezés ellen” címmel előadás, majd a növénynevelő fényszoba működésének bemutatása / Dr. habil Simon László egyetemi tanár

17:00-18:00 / Szabolcs-Szatmár-Bereg megye természet- és társadalomföldrajzi képe / Dr. Vass Róbert, Bácskainé dr. Pristyák Erika (Turizmus és Földrajztudományi Intézet)

18:00-19:00 / IKT eszközök hatása a 8-12 éves korú gyerekek következtető képességére és logikus gondolkodására / Nagy Roland tanársegéd (Matematika és Informatika Intézet

 

Műszaki Alapozó Fizika és Gépgyártástechnológia Intézeti Tanszék

14:00-20:00 / A tanszék megtekintése és a programok megvalósítása folyamatosan

14:00-20:00 / Speciális laboratóriumi bemutatók / Korszerű, környezetbarát gyártástechnológiák (számítógépes tervezés, gyors prototípusgyártás, 3D nyomtatás bemutatása / Közreműködők:            Dr. Szigeti Ferenc főiskolai tanár, Dr. Dezső Gergely főiskolai tanár, Kósa Péter műszaki oktató / Helyszín: CAD/CAM laboratórium

14:00-20:00 / Hegesztési eljárások bemutatása és virtuális hegesztés (gyakorlási lehetőség hegesztő-szimulátorral, folyamatosan) / Közreműködők: Hajdu András műszaki oktató, Kósa Péter műszaki oktató / Helyszín: Hegesztő laboratórium (CB 008) és tanműhely (CB 010)

14:00-20:00 / 3D mérőgép bemutatása / Előadó: Kósa Péter műszaki oktató / Helyszín: Mérőlabor (CB 004)

 

Jármű- és Mezőgazdasági Géptani Tanszék (C épület, C szárny földszint)

14:00-20:00 / A tanszék megtekintése és a programok megvalósítása (folyamatosan)

Hogyan lesz a folyadékból szilárd anyag? Mi történik az élelmiszerrel, ha légköri nyomáson vagy vákuum alatt szárítjuk? "Amit eszel, azzá leszel"- Interaktív bemutató és késztermék kóstoló. / Előadók: Dr. habil Antal Tamás egyetemi docens, Dr. habil Kerekes Benedek egyetemi tanár / Helyszín: Élelmiszeripari gépek laboratórium (CC 015)

14:00-20:00 / Erőgép- és járműmotorok vizsgálata motorfékpad segítségével / Előadók: Krajnyik Károly műszaki oktató, Lajtos István mesteroktató, Nyíri Zsolt tanszéki mérnök / Helyszín: Motorfékpad terem

14:00-20:00 / Permetezőgépek műszaki felülvizsgálata (előadás és gyakorlati bemutató) / Előadók: Dr. habil Kalmár Imre főiskolai tanár, Dr. Kovács Zoltán főiskolai docens, Cservenák Mihály tanszéki technikus / Helyszín: Növénytermesztés gépei laboratórium előtti tér

14:00-20:00 / Kísérleti napkollektor rendszer gyakorlati bemutatója / Előadó: Dr. Szilágyi Attila főiskolai tanársegéd / Helyszín: Növénytermesztés gépei laboratórium előtti tér

14:00-20:00 / Megújuló energia a Föld mélyéből. Hőszivattyú gyakorlati bemutató / Előadó: Szegedi Attila főiskolai adjunktus / Helyszín: Tüzeléstechnikai laboratórium előtti tér

14:00-20:00 / Fejőgépek működése (előadás és működés közbeni bemutatása) / Előadó: Dr. Szőllősi István főiskolai tanár / Helyszín: Állattartás gépei laboratórium (CC 009)

 

Közlekedéstudományi és Infotechnológiai Tanszék

14:00-20:00 / A tanszék megtekintése és a programok megvalósítása (folyamatosan)

14:00-20:00 / Repüléstechnikai bemutató interaktív szimulátoron / Előadó: Dr. Szilágyi Dénes főiskolai docens / Helyszín: Repülőgép szimulátor terem (C épület, B szárny)

14:00-20:00 / NI laboratórium és virtuális valóság az oktatásban / Előadó: Dr. Ferenczi István főiskolai docens, Ferenczi Ildikó mérnöktanár / Helyszín: C épület, CA 126  laboratórium

14:00-20:00 / Járművillamosság és PLC programozás az oktatásban / Előadó: Dr. Ferenczi István főiskolai docens, Ferenczi Ildikó mérnöktanár / Helyszín: Járművillamossági laboratórium (CB 102, CB 103)

 

Agrártudományi és Környezetgazdálkodási Tanszék

14:00-20:00 / A tanszék megtekintése és a programok megvalósítása (folyamatosan) / Interaktív előadás és bemutató / Speciális laboratóriumi és külső helyszíni programok

14:00-20:00 / Agrokémiai és talajtani laboratórium bemutatása / Előadó: Dr. Uri Zsuzsanna főiskolai docens / Helyszín: C épület, 3. emelet (CA 312)

14:00-20:00 / Analitikai laboratórium bemutatása / Előadó: Dr. Vígh Szabolcs adjunktus / Helyszín. C épület, 3. emelet

14:00-20:00 / A szöszösbükköny-termesztés kísérlettechnikai hátterének bemutatása / Előadó: Kosztyuné Krajnyák Edit tanársegéd / Helyszín: C épület, 2. emelet (CA 210)

14:00-20:00 / A Nyíregyházi Egyetem zöldségtermesztő bemutató kertjében folyó kísérletek bemutatása / Előadó: Irinyiné dr. Oláh Katalin adjunktus / Helyszín: A Műszaki és Agrártudományi Intézet szabadtéri kertje

14:00-20:00 / Legfontosabb szemesterményeink beltartalmi elemzése InfraSmart készülékkel / Előadó: Dr. Szabó Béla főiskolai docens / Helyszín: C épület, 2. emelet (CA 211)

14:00-20:00 / Ökológiai és konvencionális gyümölcs- és szántóföldi növénytermesztés gyakorlatának bemutatása a Nyíregyházi Egyetem tangazdaságában / Előadó: Dr. Szabó Miklós főiskolai docens / Helyszín: NYE Tangazdasága, Nyírtelek, Ferencz tanya (Hrsz.: 0154)

14:00-20:00 / Sejtekbe zárt titkok - nyomozás növényi sejtekben / Előadó: Dr. Tóth Csilla főiskolai docens

Helyszín: C épület, 2. emelet (CA 211)

 

C épület / 3. emelet, : CA 313, CA 320-as termek / Agrár és Molekuláris Kutató és Szolgáltató Intézet

14:00-16:00 / Az AMKSZI analitikai műszereinek bemutatása / dr. Cziáky Zoltán

Terem, eszközigény: CA 313, CA 320

 

 

D épület

 

 

D épület 4 sz. körelőadóterem / Környezettudományi Intézet előadásai/bemutatói

15.00-15:30 Dr. Fekete István: "A talajok szerepe a klímaváltozás hatásainak enyhítésében, illetve fokozásában"

15:30-16:00 / Az ópium története / Dr. Simon Csaba:

16:00-16:30 / Konyhakémia - anyagok, reakciók a konyhában / Dr. Jekő József, Kapitány Sándor

16:30-17:00 / Partifecske vonulásának titkai geolokátoros kutatásaink fényében / Prof. Dr. Szép Tibor

17:00-17:30 / A jógagyakorlatok anatómiai és fiziológiai hatásai: áttekintés negyed évszázad kutatási eredményeiből / Dr. Szabó Sándor

 

D épület 7 sz. körelőadóterem

14:00-15:00 / Az influencer jelenség a marketingben / Dr. Szabóné Berta Olga (Gazdálkodástudományi Intézet)

15:00-16:00 / A nominál- és reálérték időbeliségének kezelése, avagy mikor, mennyit ér a pénzünk? / Makszim Györgyné dr. Nagy Tímea (Gazdálkodástudományi Intézet)

16:00-17:00 / Nyelvtudományi kutatások az orvostudomány szolgálatában (Avagy: Amikor megkérdezik, hogy mégis mit tudsz kezdeni egy magyar szakkal...) / Dr. Schéder Veronika (Nyelv- és Irodalomtudományi Intézet)

17:00-18:00 / 4.0 új ipari forradalom hatásai / Dr. Egri Imre (Gazdálkodástudományi Intézet)

19:00-20:00 / Migráns vagy menekült, avagy a két fogalom pontos bemutatása / Dr. Nagy Andrea (Gazdálkodástudományi Intézet)

20:00-21:00 / A vadászati turizmus; mint turisztikai kutatások egyik aktuális területe / Dr. Magyar Zoltán (Gazdálkodástudományi Intézet)

 

 

B épület

 

 

B épület / alagsor, A-013 (elektronmikroszkóp labor):

14.00-19.00: „nyitott labor” / látogatás az Elektronmikroszkóp laborban

 

B épület / 086-os terem

16:00 / Olvassunk ékírást! / Dr. Buhály Attila (Történettudományi és Filozófia Intézet)

17:00 / Április 19., avagy az amerikai szélsőjobb kapcsolódási pontjai az 1980-as, '90-es években / Dr. Szoboszlay György Csaba (Történettudományi és Filozófia Intézet)

 

LEGO tanterem, B épület földszint (LEGO Education terem)

14:00-16:00 / "NYE-LEIS, avagy lépjünk be az innováció világába!" / A Nyíregyházi Egyetem LEGO Education Innovation Stúdiójának bemutatása. Ismerkedés a LEGO Education eszközökkel. / Előadó: Szabó József Mihály / A program regisztrációhoz kötött!

 

B épület, 2. emeleti planetárium B252-es terem / Turizmus és Földrajztudományi Intézet

15:00, 16:00, 18:00 órától Csillagászati földrajzi bemutató és gyakorlatok a Turizmus és Földrajztudományi Intézet Planetáriumában / Dr. Tömöri Mihály

 

a B épület előtti tér / eső esetén bal oldali bejárati ajtó előtt, a fedett részen

16:30-17:00 / Hívogató - a Zenei Intézet hallgatóinak hangversenyre hívó műsora

 

B épület földszint / a Kodály terem színpada

17:00-18:00 / "The Piano Mosaic" / A Rrzeszowi Egyetem vendégművészeinek zongorahangversenye / Előadók: dr. Malgorzata Zarębińska, dr. hab. Piotr Grodecki, prof. dr. hab. Janusz Skowron

 

B épület / 4. emelet, 404-es terem

14:00-17:00 / Beszélő csontok: történeti antropológia a gyakorlatban / Dr. János István (Környezettudományi Intézet)

 

 

EGYETEMI PARK

 

 

A Nyíregyházi Egyetem parkja, szökőkút

15:00-20:00 / Intercultural Communication through Culinary Arts-Erasmus+ Cooking Day” / A Nyíregyházi Egyetem Hallgatói Szolgáltató Központ Nemzetközi Kapcsolatok Csoport munkatársai szervezésében az Erasmus+ program keretében

 

TUZSON JÁNOS BOTANIKUS KERT

14:00-20:00 / Nyílt nap

 

 

CAMPUS KOLLÉGIUM

 

 

CAMPUS KOLLÉGIUM II. kollégium alagsor / ROBOTLABOR, ÉLMÉNYLABOR

14:00-16:00 Robotprogramozás, mechanikus eszközök... / Játssz robotokkal! Programozz robotokat!

 

 

(A szervezők a programváltozás jogát fenntartják!) További információk: www.nye.hu

 

 

 

shadow